Kościół Trzech Króli, bo o nim mowa, został wybudowany pod koniec XIV wieku. Początek budowy jest datowany na 1403 roku. Rozbudowano go w 1890 roku, dobudowując transept, prezbiterium, zakrystię oraz wieżę z kaplicami i kruchtami.

Jest to kościół gotycki, z późniejszymi akcentami neogotyckimi. Zbudowany na planie prostokąta, z cegieł i kamieni polnych. Do budynku przylega pięciopiętrowa wieża z ostrołukowymi oknami.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w barokowym stylu. W środku znajdują się dwa krucyfiksy z XVII i XVIII wieku oraz ambona w stylu klasycystycznym z 1830 roku. Płaskorzeźba o nazwie ,,Pokłon Trzech Króli” z XVII wieku, od której wzięła się nazwa kościoła, obecnie mieści się w kurii biskupiej w Olsztynie. W 1565 roku kościół nosił nazwę św. Jakuba, a w 1758 roku dokonano ponownej konsekracji przez Adama Stanisława Grabowskiego. Od tego czasu kościół nosi nazwę Trzech Króli.

Kiedyś na wieży kościelnej znajdował się dzwon z 1796 roku odlany w Królewcu. W 1942 roku został zdjęty i miał zostać przetopiony. Uniknął tego losu i obecnie jest zabytkiem znajdującym się u naszych zachodnich sąsiadów.

Kościół Trzech Króli w Kolnie jest bardzo ciekawym obiektem pod względem historycznym i architektonicznym. Jego wnętrze zachwyca starannością wykonania i rozmaitymi detalami. Turyści będący w Kolnie powinni do niego choć na chwilę wstąpić.

(Fot. Pixabay / CC0)