Miasto Kolno zostało założone w 1220 roku i liczy sobie około 10 tys. mieszkańców. Do dzisiaj posiada średniowieczny układ urbanistyczny w okolicach placu Wolności, wpisany do rejestru zabytków w 1958 roku.

Wielbiciele historii w Kolnie mogą wybrać się na Grób Nieznanego Żołnierza z pomnikiem bitwy pod Lemanem. Bitwa miała miejsce w czasie wojny polsko-bolszewickiej, poległo w niej 48 żołnierzy. Kolno od 31 sierpnia 2005 r. może poszczycić się pomnikiem w hołdzie NSZZ Solidarność, upamiętniającym 25-lecie jego istnienia.

Żydowski cmentarz i synagoga
W Kolnie warto wybrać się na cmentarz żydowski założony w 1817 roku, który po drugiej wojnie światowej został zaniedbany i zniszczony. Dopiero w 2005 r. uporządkowano go i ogrodzono. Na cmentarzu znajduje się około 200 nagrobków.
W Kolnie mieści się też synagoga z połowy XIX wieku, obecnie t remontowana.
Warto odwiedzić Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata, nową świątynię, ukończoną w 2004 roku przez ks. prałata Jan L. Grajewskiego. Można również wybrać się do Kościoła św. Anny, zbudowanego w stylu klasycznym, w którym w 2000 roku odnowiono prezbiterium oraz zamontowano nowe witraże.

Kolej wąskotorowa
W Kolnie obejrzymy zabytkową kolej wąskotorową, która stanowiła część niemieckiej Myszynieckiej Kolei Wąskotorowej. Od 2010 roku można oglądać lokomotywę, wagonik oraz semafor.
Gmina Kolno jest dobrym miejscem na weekendową wycieczkę. Można dowiedzieć się trochę o historii miasta i odpocząć.

(Fot. Pixabay / CC0)